Herkes Manisa’ya akın ediyor: Kanseri yenen bitkiyi bu türbede arıyorlar

Lütfü Acet isimli yaşlı bir amcamız bulduğu bitkinin kanseri yendiğini söylüyor. Peki böyle bir şey gerçekten var mı? Varsa bitkiye nasıl ulaşılır. Soru ve cevaplar haberde…

Son dönemlerin en ilginç haberi Manisa Akhisar’dan geldi. Lütfü Acet isimli yaşlı bir vatandaşımız dağlardan topladığı bir bitki sayesinde gırtlak kanserini yendiğini ve bu bitkinin kendisi gibi başkalarına da iyi geldiğini açıkladı. Acet Seyit Ahmet Türbesi’nin bakımını yapıyor, kendisine başvuran herkese bu bitkiyi herhangi bir ücret talep etmeden temin ediyor ve nasıl kullanması gerektiğini anlatıyor. Bu nedenle son dönemlerde herkes bu türbeye akın ediyor.

kanser
Manisa’daki basın haberi bu şekilde verdi: http://manisamanset.gen.tr/21676-HABER-20-gunde-kanseri-tedavi-ediyor

Akhisar’da 6 yıl kanserle mücadele eden Lütfü Acet, bu bitki sayesinde bu hastalıktan kurtulduğunu belirtiyor. Kendisi hakkında yapılan haberlerde “20 günde kanseri yenen bitki” yorumu yapıldı. Bitkinin kendisi hakkında hiçbir bilgi verilmedi. Yayınlanan haberlerde Lütfü Acet’in ne adresi, ne de telefonu yer aldı. Bu nedenle insanların kafası karıştı ve bazıları “Bunlar yalan haber, inanmamak gerekir” görüşünü savundular.

Bu haber kısa sürede yayıldı. Kısa süre önce paylaştığımız bu haber sonrası biz de çok sayıda soru aldık. Bugün sizlere bazı konularda bilgi vermek istiyoruz. Ancak şunu önceden belirtelim, eğer kanser hastanız varsa ilk gideceğiniz yer doktor olmalı. Bütün hastalara acil şifalar diliyoruz. Şimdi gelelim soru ve cevap kısmına:

Soru: Bu bitkinin adı nedir?

Cevap: Bunu kimse net olarak bilmiyor. Verilen bilgiye göre bu bitki sıklıkla Manisa civarında yüksek kesimlerde yetişiyor. Ancak Türkiye’nin diğer bölgelerinde de bulmak mümkün. Kimine göre “yapışkan andız otu” kimine göre “acı ot”, kimine göre de latince ismiyle “İnula”.

Soru: Bu bitki gerçekten de kanser hastasını 20 günde tedavi ediyor mu?

Cevap: Hayır. “20 günde kanseri yenen bitki” dense de bu aslında bir yanlış anlaşılma. Zaten bu hastalığın 20 günde bitmesi imkansız. Lütfü Acet şu bilgiyi veriyor: “Ben 20 günde kanseri yeniyor demedim, bitki 20 gün sonra etkisini göstermeye başlıyor dedim. Haberi yapan muhabir olayı yanlış aktarmış.”

Soru: Bu bitki kansere iyi geliyor mu?

Cevap: Başta Lütfü Acet olmak üzere bir çok hasta kanserden kurtulduğunu belirtiyor. Kanserin bir çok türü var. Bu bitkiyi kullanan değişik türden hastalar şifa bulduklarını söylüyorlar. Hastalığı tamamiyle yok etmese de yavaşlattığını söyleyenler de var. Ancak bu bitkiyi kullanmasına rağmen iyileşmeyen çok sayıda hasta da var. Yani bu bitki “Kansere çare” demek yanlış olur.

Soru: Bu bitkiyi sadece Lütfü Acet’ten mi temin edebilirim?

Cevap: Hayır. Manisa Akhisar’da bir çok kişi bu bitkiden haberdar. Bir çok kişi bitkinin nerede yetiştiğini biliyor. Ancak bunu para karşı yapanlara dikkat etmek gerekir. Bazı hastaların dolandırıldığını hatırlatmakta fayda var.

Soru: Lütfü Acet’e nasıl ulaşırız?

Cevap: Kendisi Akhisar’ın Seyit Ahmet Mahallesi’nde yaşıyor. Onu kime sorsanız yerini hemen gösteriyor. Yıllardır Seyit Ahmet Türbesinin gönüllü bakımını yapıyor. Adres: Hürriyet mah. 410 sok no: 45 Akhisar /Manisa, Cep telefonu var ancak yoğun ilgi nedeniyle kendisine ulaşamıyorsunuz. Bu nedenle buradan paylaşmıyoruz. Yani telefonla kimseye bilgi verilmiyor.

kanser5
Seyit Ahmet Türbesi, Manisa Akhisar

Soru: Akhisar’a gidersem bu bitkiden alabilir miyim?

Cevap: Lütfü Acet ve kendisi gibi bu işi gönüllü olarak yapanlar gelenlere bu bitkiden veriyor. Gelenlerden hasta olduğuna dair rapor isteniyor. Ancak bitki Ağustos ayına kadar yetişiyor. Bu işin ticaretini yapanlar da var. Bu arada bu bitkiyle ilgili aktarlara da başvurabilirsiniz.

Soru: Doktorlar bu tür bitkilerin kullanılmasını tavsiye ediyor mu?

Cevap: Hayır. Konu hakkında görüş bildiren doktorlar kanser tedavisinde sadece doktorların verdiği ilaçların kullanılmasını tavsiye ediyor. Hatta bazı bitkilerin yan etkilerine karşı uyarıyor ve ilaçların etkisini azalttığını söylüyorlar.

Türkiye genelinden ve yurtdışından gelenler Manisa Akhisar’daki Seyit Ahmet Türbesi’ne gidiyor. Bu türbedekiler ve çevresinde yaşayanlar bitki hakkında bilgi verip insanları yönlendiriyorlar.

kanser5kanserkanser2kanser3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir